כל חברה טוענת שהרובוט שלה הוא הטוב ביותר. מה ההבדלים בין הרובוטים ואיך זה משפיע על ניקוי הבית?
 
את שואב האבק הרובוטי הראשון פיתחה חברת IROBOT – רומבה בשנת 2002. 
מדובר ברובוט "עיוור" שבאמצעות אלגורתמים שונים נוסע בבית בצורות שונות כגון ספירלה הולכת וגדלה, 
קווים ישרים, קווים אלכסונים, שילוב של כל הצורות יחד ועוד. 
צורת הניקוי של כל הרובוטים של איי רובוט רומבה פועלת על פי אותו עיקרון דומה כשהשוני במחיר 
נובע מחבילת האביזרים שמצורפים לרובוט. מוזר, אבל חבילת האביזרים שמצורפת ושמעלה את 
מחיר הרובוט היא למעשה עזרים שמסייעים לרובוט העיוור לשפר את סטטיסטיקת הניקוי שלו. כרובוט עיוור ,
יכולת הכיסוי של IROBOT רומבה היא מוגבלת כמו גם מספר החדרים שמיכולתו לכסות בסיבוב ניקיון אחד.
רומבה של IROBOT ישוטט בבית בצורה מקרית, יתנגש ברהיטים,לחלק מהמקומות לא יגיע כלל ואילו על שטחים אחרים יחלוף מספר פעמים. רוב שואבי האבק הרובוטים פועלים בצורה רנדומלית.
בשנת 2010 השיקה חברת NEATO ROBOTICS את ניטו. זהו רובוט אשר יוצר קשר עם השטח באמצעות 
מערכת לייזר המותקנת בתוך צריח בחלקו העליון של הרובוט ואשר מאפשר לרובוט לדעת היכן הוא נמצא והיכן עדיין לא היה.
neato לא יחלוף על אותה נקודה פעם שניה אלא אם מדובר בתקלה. הוא מצויד במברשת סיליקון אחת בלבד.ניתן לרכוש מברשת סיליקון משולב בשיער, תוספת שמייקרת את הרובוט. לצד היתרון ביכולת הניווט סובל ניטו מחסרונות רבים אשר יפורטו בהמשך. כמו כן בחרנו בהשוואה רק חלק מן הדגמים בשוק הרובוטים ולא כולם מצויינים כאן כמו לדוגמא אקוואקס.
בשנת 2012 השיקה חברה YUJIN , קונצרן קוריאני ענק שמייצר רובוטים למשימות מורכבות לצבא,
רובוטים אנושיים ועוד את ICLEBO ARTE שמבוסס על דגם קודם אשר יוצר לחברת הענק PHILIPS .
ICLEBO ARTE הוא למעשה הרובוט האולטימטיבי. בואו נסביר לכם למה:

 

ICLEBO ARTE – הרובוט היחיד שמשלב את שתי שיטות הניקוי

IROBOT רומבה עובד בשיטה רנדומלית ועל כן לא מגיע לחלקים גדולים מהבית. ניטו לעומתו, מגיע לרוב הבית למעט הפינות ( בגלל צורתו ובגלל שחסרה בו מברשת צד ) אבל לא מגיע לאותה נקודה יותר מפעם אחת. ולהמחשת החיסרון בשיטה זאת ניתן את הדוגמא הבאה : כולנו מכירים את תנועת הניקוי עם שואבי אבק מסורתיים: תנועה של הלוך ושוב על כל נקודה, שאם לא כך רק חלק קטן מהלכלוך יישאב החוצה.
אם כן, מה הסיכוי של רובוט בעל מנוע קטן בהרבה משואב אבק מסורתי לשאוב ביעילות את האבק מהשטיחים כשהוא חולף על פניהם פעם אחת בלבד? התשובה ברורה. היכולת מוגבלת מאוד.
 

ICLEBO ARTE משלב את שתי השיטות. תחילה ינקה כל נקודה בבית, כולל הפינות – שם מצטבר רוב הלכלוך – ולאחר שיסיים לנקות את כל הבית ביסודיות יעבור לשיטה הרנדומלית. כך ינקה את כל הבית בנוסף לכך יעבור על נקודות רבות בבית מספר רב של פעמים.

 

 

שטיחי שאגי ושטיחים עם שיערות ארוכות
שטיחים אילו מהווים מלכודת של ממש עבור כל הרובוטים.             
IROBOT רומבה וניטו יטפסו על השטיח ואז יקרה אחד מהשניים:
1. הרובוט יסתבך בשערות השטיח וייעצר. כשתגיעו הביתה ותצפו לקבל בית נקי
תגלו את הרובוט תקוע חסר אונים ומשמיע צפצופיי יאוש שתבואו לחלץ אותו מהשטיח. 
2. הרובוט יצליח להחלץ בכוח רב מהשטיח אבל תוך בזבוז אנרגיה עצומה,
דבר שיפחית משמעותית את יתרת הסוללה שתיוותר לו על מנת להשלים את הנקיון. 
ברור שהסתבכות זאת כשתחזור על עצמה תקצת משמעותית את חיי הסוללה ותשלח
אתכם ליבואן כדי לקנות סוללה חדשה. 
לקוחות רבים מפתחים טכניקות שונות החל בקיפול השטיח לפני כל ניקוי של הרובוט, 
דרך הצבת מכשולים לפני השטיח ( נעלים, מזוודות, כסאות, סרטים שחורים, קירות וירטואלים ועוד....)
ועד סילוק השטיח מהבית...או הרובוט...מה שבא קודם.
ICLEBO ARTE חוסך לכם את כל זה באלגנטיות. בשלט הרחוק ישנם שני מצבים. 
מצב אחד בו הרובוט ינקה רק את הרצפה ולא יעלה על השטיחים. 
ומצב שני בוא הרובוט יטפס כמו ג'יפ על מכשולים שבגובה  2 ס"מ.
פשוט ונוח. במילים אחרות, במקום שאתם תעבדו בשביל הרובוט הוא יעבוד עבורכם. ובחוכמה!

 

 

 

שטיפת הרצפה לאחר הניקוי

גם IROBOT רומבה וגם ניטו לא שוטפים את הרצפה בצורה מושלמת.....למעשה הם גם לא שוטפים את הרצפה בצורה חלקית.....הם לא שוטפים אותה בכלל!!! לעומתם, כש ICLEBO ARTE יסיים את השאיבה בכל הבית תוכלו להספיג פד איכותי המסופק עם הערכה ולחברו בקלות לרובוט שיזהה מיד שהוא עובר למצב של שטיפה. בעזרת מערכת הראיה של הרובוט הוא יעבור שוב על כל הבית ולמעשה ישטוף ויבריק את הריצפה. כך תקבלו בית ללא אבק עם ריצפה מבריקה וריחנית.

 

עוצמת שאיבה- טכנולוגיה במקום רעש

 

ככל שהטכנולוגיה מתקדמת יותר, כך ניתן להנות מיתרונות רבים יותר בלי לפגום בחווית המשתמש מהרובוט. בתמונה הבאה ניתן לראות את מנוע השאיבה של Iclebo Arte ( המנוע העליון בתמונה ) אל מול מנוע השאיבה של ניטו רובוטיקס. שני המנועים הם בעלי גודל פיזי והספק דומה. עם זאת, מנוע השאיבה של Iclebo ממוקם במרכז הרובוט ובעל פעולה שקטה המאפשרת לרובוט לעמוד תמיד במשימת הנקיון מבלי לאלץ את דיירי הבית לצאת מהבית.

 

על פי הסוכנות להגנת הסביבה האמריקאית( EPA ) , רעש מעל 45 דציבל בתוך בית נחשב כרעש ״התערבותי״ אשר משפיע בצורה שלילית ומזיקה על חיי דיריי הבית ועל בריאותם הנפשית והפיזית. הכוונה היא להפרעה לדיבור, לשינה,לשלווה, הגברת מתחים ולחצים נפשיים ויצירת סביבה עצבנית. חשיפה ממושכת לרעש של למעלה מ 70 דציבל עלולה להוביל לפגיעה ואף אובדן שמיעה. לשם המחשה, מכסחת דשא ממוצעת יוצרת רעש של 90 דציבל. בבית שלנו אנו אמורים לחוש שלווה ובטחון, מנוחה ורגיעה מחיי היום יום התובעניים שלנו. שואב אבק רובוטי רועש יהווה מטרד חמור לשלוות דיריי הבית. שואב אבק רובוטי מתוצרת ניטו יוצר רעש בעוצמה של כ 80 דציבל!! לעומתו, Iclebo ינקה 100% מהבית ביסודיות וביעילות כשעוצמת הרעש שבוקע ממנו לא תעלה מעל 45-50 דציבל.

 

כניסה מתחת לספות ומקומות נמוכים

 

לפני שקונים רובוט יש לבדוק מה היכולת של הרובוט להגיע למקומות בהם מצטבר אבק רב.? הצריח שממוקם בחלק העליון של neato מגביה אותו לגובה של למעלה ה 10 ס"מ. כלומר...סיימתם לקפל את השטיחים? תתחילו להגביה את הספות. אחרת הרובוט לא יכנס מתחת לספות שם מצטבר אבק רב או שייתקע מתחת לספה או השולחן והדרך להוציא אותו תהיה בזחילה שלכם לחלץ את הרובוט. ICLEBO ARTE שטוח מאוד, פחות מ 9 ס"מ ויוכל להכנס מתחת לספות ושולחנות טוב יותר מכל הרובוטים האחרים. שוב, עלינו לשאול את עצמינו האם אנחנו מעדיפים שהרובוט ישרת אותנו או אנחנו אותו. ככל שהרובוט דק יותר כך יוכל להגיע למקומות נמוכים יותר.

זמן טעינה בין הפעלות

הרובוט סיים לנקות מפלס אחד. ועכשיו נמהר להעבירו למפלס נוסף. אז זהו...שלא..לא כל כך מהר....

כדי להפעיל שוב את IROBOT רומבה או את ניטו לאחר הניקוי תצטרכו להמתין זמן רב, כשלוש שעות כדי שהסוללה תיטען. רק ICLEBO ARTE דורש 45 דקות כדי להגיע להגיע לטעינה שתספיק לו לנקות את הבית. 

 

ניקוי פינות ולאורך הקיר

בצמוד לקיר ובמיוחד בפינות החדרים מצטבר רוב האבק והלכלוך.אנחנו מהלכים במרכזי החדרים והסלון ודוחקים כך את האבק לצדדים. IROBOT רומבה מנקה בפינות ולאורך הקירות....כשהוא מגיע לשם. לרוב הפינות הוא פשוט לא מגיע. ניטו לעומתו כן מגיע....ליד הקירות וליד הפינות. אבל רק ליד. neato חסר מברשת צד אשר תפצה על המרחק הרב בין פתח יניקת האוויר חהקיר ומהפינה. התוצאה : ניטו ישאיר תמיד (!!!) רצועה מלוכלכת של כשלושה ס"מ מהקיר וכעשרה ס"מ בפינות.  ICLEBO ARTE יגיע לכל הפינות וייסע לאורך כל הקירות ובעזרת מברשות הצד יסלק את כל הלכלוך אל תוך פתח היניקה. אז כשאומרים לכם 100% נקיון ו"עד גרגר הלכלוך האחרון" תשאלו אם זה כולל גם פינות וקירות. לשם ניתן לראות המחשה טובה בסרטון הבא:

שלט רחוק

לא תמיד תרצו לשאוב את כל הבית. לפעמים נשפך אורז או מלח על הרצפה, פירורים של עודה על השטיח. ואז מה? לשאוב את כל הבית? נכון שרוב הרובוטים כולל ניטו מצויידים בפונקציית SPOT שמשמעותה נקיון בשטח קטן ומוגבל. אבל לרוב פונקצייה זאת לא מספיקה על מנת לאסוף את כל הלכלוך. ניטו מגיע ללא שלט רחוק בעוד ICLEBO ARTE מגיע עם שלט משוכלל המאפשר הסעת הרובוט בכל כיוון שתרצו וכמה פעמים שתחפצו. החופש לבחור!!!

 

רעש!!!

 

כבר קניתם שואב אבק רובוטי. עשיתם זאת מתוך תקווה לשפר את איכות החיים שלכם. רעש חזק הוא לא איכות חיים!
אחת המגרעות החמורות של ניטו היא רמת הרעש הגבוהה מאוד שלעיתים היא בלתי נסבלת. ניתן להפחית במעט
את רמת הרעש של ניטו בתוספת תשלום ניכרת כדי לקבל מברשת משולבת סיליקון ושיער. זה יפחית במעט את הבעיה
אבל לא יפתור אותה. האפשרות השנייה היא לצאת מהבית כשניטו מנקה.  ICLEBO ARTE בעל פעולה שקטה ונעימה ולא מורגשת. וזה לא על חשבון הביצועים.במילים אחרות, לא חייבים להזיק לשמיעה כדי לנקות את הבית. 
 
 

התמצאות בשטח

שיטת העבודה של ניטו מבוססת על סורק לייזר. כדי שהרובוט יידע לנווט את דרכו קרן הלייזר חייבת לפגוש בעצמים ורהיטים שאם לא כן יילך הרובוט לאיבוד ולא ימצא את דרכו. שיטת הסירקה של neato גורמת לו ללכת לאיבוד פעמים רבות. לכן היצרן הטמיע בתפריט חיווי התקלות של ניטו מספר רב של הודעות מובנות שמסבירות למשתמש שהרובוט לא מצליח למצוא את דרכו. כלומר, בעיות התמצאות הן חלק מדינמיקת העבודה של ניטו. 

 

אסטטיקה

הרובוט הופך לחלק מהריהוט בבית. על כן עיצוב הרובוט חשוב למשתמש. ICLEBO ARTE הוא יצירת אומנות של ממש ובעל מראה מרהיב וחדשני. גם אקוואקס נראה כרובוט בעל עיצוב חדשני, אך בצורה שונה.

חזרה לעמדת הטעינה

כאשר IROBOT רומבה מגיע למצב בו נותרה לו רבע שעה של עבודה הוא מתחיל לחפש את נקודת הטעינה. וכמו שניקה באופן רנדומלי כך הוא מחפש את נקודת הטעינה. אם יתקל בה במקרה תוך דקה יתחבר אליה מיד. אם תוך רבע שעה לא ימצא את נקודת הטעינה הוא יסע עד נשימתו האלקטרונית האחרונה ואז ייעצר ויכבה עצמו. גם אם זה מתחת לספה. ICLEBO ARTE לא מחפש את המטען. לאורך כל זמן הניקוי הוא זוכר היכן ממוקמת נקודת הטעינה. הוא ינקה בדיוק עד שיגיע לנקודה בה עוצמת הסוללה מספיקה לחזרה למטען. אז ייסע לנקודת הטעינה כמו נהג מקצועי ויתחבר אליה.

 

המשך עבודה מהנקודה האחרונה

רומבה של IROBOT פועל על פי העיקרון הבא: כשהסוללה מתרוקנת אז נגמר הנקיון ללא קשר למה ניקה ומה לא. תתארו לעצמכם מצב. IROBOT רומבה ניקה את הבית ונגמרה הסוללה. בואו נדמיין לרגע שניקה 2 מתוך ארבעה חדרים וושהצליח להגיע לנקודת הטעינה. לאחר שלוש שעות של טעינה, אם תפעילו שוב את הרובוט הוא יתחיל לנקות שוב ללא קשר איפה ניקה כבר והיכן לא. ICLEBO ARTE כרובוט חכם שרואה וזוכר הכל פועל בצורה שונה.גמר העבודה היא כשכל הבית נקי!!היה וניקה חלק מהבית וחזר לנקודת הטעינה, לאחר זמן קצר של טעינה יחזור הרובוט לנקודה האחרונה בה הפסיק את הנקיון וימשיך משם!! בגמר נקיון יתרת הבית יחזור לנקודת הטעינה ויודיע על סיום המשימה.

 

ניקוי מפלסים נוספים

בבתים בהם יותר ממפלס אחד ICLEBO ARTE הוא חובה של ממש. תחנת הטעינה ממוקמת במפלס אחד בלבד ולא יהיה זה מעשי להעבירה ממפלס למפלס. כאשר IROBOT רומבה ינקה את המפלס הנוסף אשר אין בו תחנת טעינה, הוא ינקה עד שתיגמר לו הסוללה. כשזה יקרה איי רובוט רומבה יעצור, גם אם זה מתחת למיטה. ICLEBO ARTE רואה וזוכר היכן ניקה והיכן לא. כמו כן הוא זוכר היכן התחיל בסבב הנקיון במפלס הנוסף. כך ש ICLEBO ARTE ינקה ביעילות את כל המפלס הנוסף, וכשיסיים ישוב לנקודה בה החל את סבב הניקוי, יכבה עצמו וימתין לכם. כמו כן כדאי לדעת כי לחלק מן דגמי אקוואקס יש שואב ידני חזק משולב ברובוט.